Koszt budowy garażu murowanego 2026 – ceny i szczegóły

Redakcja 2026-03-07 22:58 / Aktualizacja: 2026-03-16 18:14:35 | Udostępnij:

Parkujesz auto pod gołym niebem, a tu pada deszcz, śnieg gryzie w lakier, a sąsiedzi patrzą z ukosa znasz to uczucie frustracji, kiedy codzienność staje się walką z pogodą i niepewnością. Murowany garaż to solidna osłona, która chroni przed tym wszystkim, a jego koszt w 2025 roku kręci się wokół 90-220 tysięcy złotych brutto, zależnie od powierzchni od 35 do 70 metrów kwadratowych i tego, czy dobudujesz go do domu. Rozbijemy ceny na etapy budowy, pokażemy różnice między wolnostojącym a dobudowanym, a na koniec dorzucimy formalności i pułapki budżetowe, żebyś planował bez stresu.

koszt budowy garażu murowanego

Koszt garażu murowanego 35 m²

Garaż murowany o powierzchni 35 metrów kwadratowych idealnie pasuje na jedno auto plus trochę miejsca na rowery czy narzędzia to standard dla rodzin z jednym samochodem. W 2025 roku ceny netto wahają się od 80 do 110 tysięcy złotych, a po doliczeniu 8% VAT dla budownictwa mieszkaniowego wyjdzie 86-119 tysięcy brutto. Wszystko zależy od materiałów: bloczek betonowy czy cegła pełna podbije koszt o 10-15 procent. Robocizna to około 40 procent budżetu, bo ekipy liczą 150-200 złotych za metr kwadratowy ściany. Na małej działce taki garaż wolnostojący stoi szybko, w 4-6 tygodni.

Dla oszczędnych wybierz pustak termoizolacyjny tańszy w murowaniu i lepszy na mróz. Koszt fundamentów to 15-20 tysięcy złotych, bo pod 35 metrów potrzeba solidnej płyty 40 centymetrów grubości. Dach dwuspadowy z blachodachówką dobija 12-18 tysięcy. Brama segmentowa automatyczna to wydatek 5-8 tysięcy, ale bez niej zaoszczędzisz 3 tysiące. Całość pod klucz z wykończeniem podłogowym wylewką to realne 100 tysięcy średnio.

Porównując z latami poprzednimi, ceny wzrosły o 15 procent przez droższe cement i stal, ale murowany garaż zwraca się ochroną auta statystyki policji pokazują 70 procent mniej kradzieży w zamkniętych garażach. Wartość nieruchomości rośnie o 5-10 procent po takiej inwestycji. Jeśli działka pozwala, wolnostojący jest elastyczny, ale sprawdź odległości od granicy minimum 3 metry.

Przeczytaj również o Garaż murowany 35m2 koszt

Przykładowy budżet dla 35 m²

EtapKoszt netto (zł)Koszt brutto (zł)
Fundamenty15 000 20 00016 200 21 600
Ściany30 000 40 00032 400 43 200
Dach12 000 18 00012 960 19 440
Wykończenie23 000 32 00024 840 34 560
Razem80 000 110 00086 400 118 800

Koszt garażu murowanego 50 m²

Na dwa auta plus schowek na graty garaż 50 metrów kwadratowych to złoty środek dla rodzin z drugim samochodem lub większym SUV-em. Orientacyjny koszt netto 110-150 tysięcy złotych, brutto po VAT 119-162 tysiące w 2025-2026 roku. Murowany z betonu komórkowego wychodzi taniej w izolacji, bo nie trzeba dodatkowego ocieplenia. Ekipy budują to w 6-8 tygodni, pobierając 180-250 złotych za metr ściany. Powierzchnia większa oznacza proporjonalny wzrost fundamentów o 30 procent w porównaniu do mniejszego modelu.

Dach to kluczowy element kopertowy lub wielospadowy dla lepszego spływu śniegu kosztuje 18-25 tysięcy. Brama dwuskrzydłowa lub podwójna segmentowa dobija 8-12 tysięcy. Podłoga z posadzką epoksydową na betonie to 10-15 tysięcy za trwałość. Całość z instalacjami elektrycznymi pod oświetlenie LED średnio 135 tysięcy brutto. Na działkach 500 metrów kwadratowych taki garaż wolnostojący mieści się bez problemu.

Murowana konstrukcja wytrzymuje dekady, w przeciwieństwie do blaszaków, które rdzewieją po 10 latach dane z instytutów budowlanych potwierdzają 50-letnią żywotność. Wartość garażu murowanego podnosi cenę domu o 8-12 procent przy sprzedaży. Jeśli planujesz na 2026, monitoruj ceny stali, bo wahania rynkowe mogą dodać 5-10 tysięcy.

Sprawdź koszt wylewki betonowej pod garaż blaszany

"Dla 50 metrów kwadratowych zawsze radzę bloczek silikatowy izoluje jak szalony i nie pęka na mrozie" mówi inżynier budowlany z 20-letnim stażem. To praktyczna rada, bo oszczędza na ogrzewaniu w zimie. Koszt projektu gotowego to 3-4 tysiące, co szybko się zwraca.

Porównanie kosztów netto/brutto

  • Netto: 110-150 tys. zł materiały 55%, robocizna 40%, reszta.
  • Brutto z VAT 8%: 119-162 tys. zł dla firm budowlanych stawka niższa niż 23%.
  • Oszczędność vs blaszak: nawet 50 tysięcy na trwałości.

Koszt garażu murowanego 70 m²

Dla dwóch aut, warsztatu i przechowalni 70 metrów kwadratowych to garaż murowany z ambicjami, koszt netto 150-200 tysięcy złotych, brutto 162-216 tysięcy w bieżącym roku. Większa powierzchnia wymaga głębszych fundamentów, co podbija cenę o 40 procent względem 35 metrów. Cegła klinkierowa na elewację dodaje prestiżu za 20 tysięcy ekstra. Budowa trwa 8-12 tygodni, z ekipą 10-osobową na pełnych obrotach. Idealny na działki powyżej 800 metrów.

Dach z dachówką ceramiczną to 25-35 tysięcy za solidność i estetykę. Dwie bramy segmentowe 12-18 tysięcy. Instalacje: prąd, wentylacja, woda pod myjkę 20-30 tysięcy. Wykończenie z regałami i oświetleniem to 25 tysięcy. Średnio 185 tysięcy brutto pod klucz.

Zobacz także koszt budowy garażu podziemnego

Taka inwestycja chroni nie tylko auta, ale i spokój mniej stresu o wandali czy gradobicie. Nieruchomość z takim garażem sprzedaje się szybciej o 20 procent. Ceny na 2026 mogą skoczyć o 10 procent przez inflację materiałów.

Wolnostojący 70 metrów daje elastyczność, ale sprawdź MPZP pod kątem wysokości max 5 metrów bez pozwolenia specjalnego. Murowany bije drewniane na głowę trwałością.

EtapKoszt netto (zł)Koszt brutto (zł)
Fundamenty25 000 35 00027 000 37 800
Ściany50 000 70 00054 000 75 600
Dach25 000 35 00027 000 37 800
Wykończenie50 000 60 00054 000 64 800
Razem150 000 200 000162 000 216 000

Rozbicie kosztów garażu murowanego

Rozbicie kosztów budowy garażu murowanego pokazuje, gdzie leci największy haj fundamenty i ściany to 50-60 procent budżetu, bo pod murowaną konstrukcję trzeba solidnej podstawy. Dla dowolnej powierzchni z 35 do 70 metrów dach pochłania 20 procent, bramy i okna 15 procent. Instalacje elektryczne i hydrauliczne 10 procent. VAT 8 procent dla jednorodzinnego budownictwa mieszkaniowego (art. 41 ust. 12 ustawy o VAT) obniża rachunek vs 23 procent. Zawsze bierz oferty od trzech ekip.

Fundamenty: ławy lub płyta fundamentowa zbrojona, 20-30 tysięcy dla mniejszych garaży. Ściany z bloczków betonowych 150 złotych za metr bieżący murowania. Dach: więźba drewniana plus pokrycie blachotrapez to minimum. Brama: segmentowa z napędem elektrycznym standardem.

Wykres rozbicia kosztów (średnio dla 50 m²)

Robocizna rośnie z powierzchnią dla 70 metrów to nawet 70 tysięcy. Materiały betonowe tanieją jesienią, planuj wtedy. Ocieplenie styropianem 10 centymetrów must have dla garażu z pomieszczeniem gospodarczym.

Koszt dobudowy garażu murowanego do domu

Dobudowa garażu murowanego do istniejącego domu to oszczędność 20-30 procent vs wolnostojący, bo oszczędzasz na jednej ścianie i części fundamentów. Dla 35 metrów koszt netto 65-90 tysięcy, brutto 70-97 tysięcy tańsze dzięki wspólnej ścianie z domem. Idealne na małe działki, gdzie wolnostojący nie wejdzie. Estetyka domu może ucierpieć, ale dopasuj elewację cegłą. Budowa w 4-5 tygodni.

Dla 50 metrów dobudowa netto 90-120 tysięcy, brutto 97-130 tysięcy dach łączy się z domowym, co tnie koszty o 10 tysięcy. Powierzchnia garażu murowanego rośnie wartości nieruchomości o 10 procent. Sprawdź nośność ściany domu czasem wzmacniasz za 5 tysięcy.

Porównanie dobudowa vs wolnostojący

PowierzchniaDobudowa brutto (zł)Wolnostojący brutto (zł)Oszczędność (%)
35 m²70 000 97 00086 000 119 00020-25
50 m²97 000 130 000119 000 162 00020-30
70 m²130 000 170 000162 000 216 00020-25

Na małych nieruchomościach dobudowa wygrywa elastycznością mniej formalności jeśli w linii zabudowy. Minus: hałas z garażu przenosi się do domu, izoluj dobrze. Dla rodzin bez garażu to ulga auto wreszcie suche.

"Dobudowa to mój faworyt na ciasnych parcelach oszczędza grunt i kasę" architekt z praktyką w blokach domków. VAT ten sam 8 procent.

Formalności i projekt garażu murowanego

Od czego zacząć budowę garażu murowanego: sprawdź miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP) w urzędzie gminy dostępny online lub w starostwie. Dla powierzchni do 35 metrów wystarczy zgłoszenie budowy (art. 29 ust. 1 pkt 2 Prawa budowlanego), powyżej pozwolenie na budowę. Zgłoszenie załatwiasz w 21 dni, pozwolenie w 65 dni. Projekt gotowy z biura architektonicznego 2-5 tysięcy złotych za adaptację.

  • Krok 1: Pobierz wypis z MPZP (opłata 100-200 zł).
  • Krok 2: Kup projekt typowy (np. z katalogu 35 m² za 3 tys. zł).
  • Krok 3: Zgłoś w starostwie z szkicem sytuacyjnym.
  • Krok 4: Po pozytywnej decyzji start budowy w 3 lata.

Dla dobudowy do domu czasem wystarczy zmiana sposobu użytkowania, bez pełnego pozwolenia. Geodeta na wytyczenie granic 1-2 tysiące. Unikniesz kar do 50 tysięcy za samowolę. Na 2025 formalności online ułatwiają ePUAP.

Projekt musi uwzględniać odległości: 4 metry od granicy działki dla wolnostojącego (lub 3 m z oknami). Dla murowanego atest na materiały ogniotrwałe. Z doświadczeniem wiem, że dobry projekt oszczędza 10 procent na budowie.

Ukryte koszty budowy garażu murowanego

Ukryte koszty budowy garażu murowanego to te, co wyskakują po starcie dodaj 10-20 procent zapasu na nieplanowane. Transport materiałów: 2-5 tysięcy za cement i bloczki z betoniarni. Wywiezienie ziemi z wykopu 3-6 tysięcy dla 35 metrów. Brama z montażem i napędem zawsze droższa o 2 tysiące niż baza.

Instalacje: podłączenie prądu z licznikiem 4-8 tysięcy, woda i kanalizacja 5-10 tysięcy jeśli myjnia. Ocieplenie wełną mineralną 8-12 tysięcy za 10 cm. Malowanie elewacji i impregnacja dachu 3-5 tysięcy. VAT rozliczany osobno dla firm.

  • Przesunięcia gruntowe: +5-10 tys. zł na działkach gliniastych.
  • Wzmocnienie fundamentów pod ciężki dach: +10 tys. zł.
  • Inspekcja geotechniczna: 1-2 tys. zł obowiązkowa na słabych gruntach.
  • Zapas na inflację 2026: 5-8% wzrost cen.

Na nieruchomościach starszych sprawdź kanalizację czasem nowa rura to 7 tysięcy. Ekipy zawsze negocjuj zaliczki 30 procent. Z trzema ofertami unikniesz nadpłaty o 15 procent. To te detale decydują o stresie czy spokoju.

Pytania i odpowiedzi o kosztach budowy garażu murowanego

  • Jaki jest orientacyjny koszt budowy murowanego garażu na jedno auto o powierzchni 35 m² w 2025 roku?

    Dla garażu 35 m² dobudowanego do domu licz 90-130 tys. zł brutto z VAT 8%. To obejmuje fundamenty (ok. 30-40 tys.), ściany i strop (40-50 tys.), dach (15-20 tys.) plus bramę i wykończenie. Ceny zależą od regionu i materiałów, ale zawsze bierz oferty od trzech ekip, żeby nie dać się nabić w butelkę.

  • Ile kosztuje murowany garaż dwustanowiskowy 50 m²?

    Na dwa auta o powierzchni 50 m² budżet to 130-170 tys. zł brutto. Rozbijając: 40% na fundamenty i ściany (ok. 50-70 tys.), 20% dach (25-35 tys.), reszta na instalacje, bramę i okna. Dla większego 70 m² z miejscem na graty dolicz do 180-240 tys. zł warto, bo chroni auta i podnosi wartość domu.

  • Jakie są ukryte koszty w budowie garażu murowanego?

    Ukryte to instalacje prądu i wody (10-15 tys.), brama automatyczna (5-10 tys.) i wykończenie podłogi (5 tys.). Dodaj 10-20% zapasu na niespodzianki jak droższe fundamenty na gliniastej działce. Razem z VAT 8% dla budownictwa mieszkaniowego zawsze sprawdzaj lokalne stawki materiałów.

  • Czy dobudowa garażu do domu jest tańsza niż wolnostojący?

    Tak, dobudowa oszczędza 20-30%, bo nie budujesz jednej ściany np. dla 35 m² zamiast 90-130 tys. wyjdzie 70-100 tys. Wolnostojący jest elastyczny na małej działce, ale droższy. Porównaj w tabeli kosztów i wybierz pod swoją parcelę.

  • Od czego zacząć budowę garażu murowanego?

    Sprawdź MPZP w urzędzie, dla >35 m² złóż wniosek o pozwolenie (ok. 2-5 tys. zł na projekt gotowy). Potem wybierz ekipę, fundamenty i ruszaj. Garaż murowany to trwałość na lata chroni przed pogodą i złodziejami lepiej niż blacha.